StartProblem z instalacją windowsa xp na dyskach SATA

Problem z instalacją windowsa xp na dyskach SATA

dysk sataNiedawno zakupiłam laptopa hp i napotkałam problem podczas instalacji na nim windowsa xp. W biosie niestety nie ma możliwości zmiany trybu kontrolera SATA z IDE na AHCI czy na odwrót, co miało być pewnym  rozwiązaniem tego problemu. Musiałam szukać więc innych sposobów. Z tego co zdołałam się dowiedzieć problem ów miałam nie tylko ja. Niektórzy nawet wykonują tę usługę odpłatnie. No ale do rzeczy, skoro można zainstalować windowsa xp na takim laptopie więc za wygraną nie dałam i oczywiście zainstalowałam system z powodzeniem.

Najpierw należy zintegrować system /wszystkie pliki systemu/ ze sterownikami SATA, AHCI dla danego modelu laptopa /dysku/. Robimy to za pomocą programu nLite.

Po ściągnięciu i zainstalowaniu nLite, wszystkie pliki z płytki instalacyjnej windows xp kopiujemy do jednego folderu. Po uruchomieniu nLite jako folder instalacji systemu windows podajemy ten utworzony folder ze skopiowanymi plikami systemu. Czekamy aż program wykryje właściwości systemu i klikamy dalej.

Następnie pojawi się szereg opcji, z których należy wybrać dodaj Sterowniki i utwórz bootowalny obraz ISO. Dodajemy więc sterowniki SATA, które musimy mieć uprzednio przygotowane /należy również zwrócić uwagę czy nasz windows xp jest 32 bitowy czy 64 bitowy, zazwyczaj jest 32 bitowy; sterowniki do tych wersji są różne/. Po dodaniu odpowiedniego sterownika, program tworzy bootowalny obraz ISO, który później wypalamy /nagrywamy/  programem do nagrywania płyt np. Nero.

Czasem podczas instalacji systemu na laptopach zacina się ona w trakcie akceptacji umowy licencyjnej gdzie wymagane jest wciśnięcie klawisza F8. Komputer zupełnie nie reaguje. Jeżeli występuje taki problem wówczas można spróbować wcisnąć klawisz fn, który jest odpowiedzialny za przełączanie funkcji klawiszy „f”. Można też zmienić jego ustawienia na stałe w biosie wchodząc w System Configuration oraz szukając odpowiedzialnej za ten klawisz opcji i dostosowując ustawienia do tych wymaganych.

Do przeprowadzenia całej tej operacji będzie nam niezbędny komputer z dostępem do  internetu w celu ściągnięcia wymaganych programów i sterowników oraz czysta płyta DVD i nagrywarka lub pendrive /o przygotowaniu pendrive i instalacji z niego systemu operacyjnego napiszę w najbliższym czasie/

Jeżeli ktoś ma problemy związane z niniejszym artykułem a nie potrafi sobie z tym poradzić, może się ze mną w tej sprawie skontaktować a w miarę możliwości postaram się pomóc.

Na artykuł trafiono poprzez poniższe słowa kluczowe:

 • instalacja windows xp na dysku sata
 • problem z instalacja windows xp
 • problem z instalacją windowsa xp
 • jak zainstalować windows xp na dysku sata
 • problem z instalacja xp
 • instalacja windows xp sata
 • instalacja windows xp na dyskach sata
 • instalacja xp na sata
 • instalacja windows xp na sata
 • problemy z instalacja windows xp

Komentarze

( 2 )
 1. Adrian Bysiak 20 Gru 2012 12:20

  Ja pamiętam kiedyś zakupiłem dwa komputerki tyle, że z Vistą. Chciałem zainstalować XP, wkładam płytkę, zaczyna się coś dziać i klapa, o AHCI nie wiedziałem, orłem w świecie sprzętu też nie jestem, więc dzwonię do serwisu, jeden serwis – 50zł, inny 50zł, jeszcze inny 50zł – nikt nic nie zrobił. Odwiedziło mnie 8 specjalistów, kilku z nich skasowało 50zł za dojazd i klapa. Zacząłem grzebać w biosie, trafiłem na AHCI, zmieniłem – działa, następnego dnia zadzwoniłem do tych serwisów które skasowały mnie za dojazd, i powiedziałem, że jak chcą znać rozwiązanie poproszę 100zł na konto – przelali, a ja wysłałem im instrukcję 😉
  Adrian Bysiak ostatnio opublikował..Teksty synonimizowaneMy Profile

  • Agnieszka Patelska-Rabenda (Admin) 20 Gru 2012 17:50

   To fakt, że za takie usługi serwisy żądają dodatkowych opłat. Żerują na niewiedzy użytkowników. Nie każdy też potrafi lub chce samodzielnie zajmować się takimi sprawami. Osobiście lubię eksperymentować i nie obawiam się, że coś się popsuje bo uszkodzić to można jedynie mechanicznie. Mi również proponowano tę usługę odpłatnie jednak zrezygnowałam i zajęłam się tym samodzielnie z resztą z powodzeniem. Dlatego warto próbować samemu nie tylko dlatego, że się zaoszczędzi ale poznaje się nowe aspekty i awarie czy inne problematyczne zagadnienia nie są już straszne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

ebiznes

Archiwum

Polecam hosting!

ebiznes
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.