Baza danych to zgromadzone informacje, zorganizowane na zasadach charakterystycznych dla niej samej. Do przetwarzania danych, możemy posłużyć się programami do tego przeznaczonymi, których na rynku jest naprawdę wiele. Umożliwiają one równoczesne odczytywane i analizowane informacji, przez wielu użytkowników naraz. Co jednak, jeśli pojawiają się problemy z naszą bazą danych?
Baza danych – kategoryzacja
W zależności od sposobu ułożenia i działania ze sobą zgromadzonych informacji, bazy danych, możemy podzielić na proste oraz złożone. Wśród tych pierwszych znajdziemy takie bazy jak: kartotekowe oraz hierarchiczne. Na złożone, natomiast, składają się: bazy relacyjne, obiektowe, relacyjno-obiektowe, strumieniowe, temporalne, a także nierelacyjne (NoSQL).
Bazy danych – proste
Bazy kartotekowe to bazy zbudowane na zasadzie prostej tabelki, może to być więc zwykły plik na komputerze. Na tej zasadzie działają też księgi parafialne. Bazy Hierarchiczne to natomiast, struktura przypominająca drzewo. Ze wspólnego, dla części danych punktu, rozchodzą się rozgałęzienia, tworząc podziały na mniejsze kategorie, z tego też powodu mówimy tu o strukturze nazywanej drzewem. Rozgałęzienie może obejmować swoim zasięgiem kilka poziomów. Na tej samej zasadzie, opierają się klasyfikację gatunków zwierząt czy roślin.
Bazy danych – złożone
Dobrym i najczęściej spotykanym przykładem baz danych złożonych, jest baza relacyjna. Zgodnie z tym, co podpowiada nam nazwa, jest to baza oparta na relacjach, co najmniej dwóch współpracujących ze sobą, mniejszych baz danych. Za pomocą programów komputerowych, z łatwością możemy porównać i przeanalizować dane zawarte w obu tabelach. W tym wypadku konieczne jest zastosowanie klucza podstawowego, czyli unikalnego dla każdej z tabletki wartości. Dzięki temu możemy w poprawny sposób zestawić i analizować informacje, rozmieszczone w różnych tabelach. Jest to sposób zbierania i przetrwanie danych charakterystyczny, dla wielu witryn w sieci. Jeśli masz swoją stronę, prawdopodobnie dane w niej zawarte, również działają, na rozbudowanej bazie danych relacyjnej.
Dowiedz się co zrobić, gdy baza przechodzi w tryb Suspect SQL.
Naprawa bazy danych – najczęstsze problemy
Istnieje wiele baz danych i w zależności od ich specyfikacji, mogą występować z nimi różnorakie problemy, wymagające odpowiedniej i szybkiej reakcji. Gdy program do obsługi Twojej bazy danych nie odpowiada na zapytania albo robi to zbyt wolno, to oznaka problemów z wydajnością procesora. Bywa również, że procesor przeciążony jest zapytaniami, co uniemożliwia używanie go w innych celach. Przyczyną mogą być źle zoptymalizowane zapytania, zła konfiguracja oraz nierozważne używanie ORM-ów. Przeciążenie serwerów sieciowych to kolejny problem, który można napotkać na swojej drodze z bazą danych. W związku z RODO pojawiają się też luki w zabezpieczeniach programów, jak i samych baz danych.
Problemy z bazą danych? Poznaj tę firmę!
Mimo że z internecie z łatwością znajdziesz porady dotyczące naprawy Twojej bazy danych, często proces ten nie przebiega tak łatwo, jak w instrukcji. Na rynku znajduje się wiele firm oferujących opiekę nad bazą oraz doraźną pomoc w razie jakichkolwiek problemów.
Sprawdź ofertę na naprawy baz danych w naprawa-bazy-danych.pl.