Praca w korporacji, czy własny biznes? Wady i zalety

Niniejszy artykuł pod tytułem Instagram – najpopularniejsze hashtagi nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Instagram – najpopularniejsze hashtagi należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Praca marzeń dla każdego oznacza coś innego. Jednych motywują pieniądze, innych rozwój osobisty, możliwość awansu, rozwijania swoich pasji oraz samego siebie. Dróg do dojścia jest wiele. Podpowiadamy co jest lepszym rozwiązaniem- praca w korporacji czy własny biznes?

Praca w korporacji

Korporacje budzą sprzeczne emocje. Jednym kojarzy się ona z niewolnictwem, dla innych tworzy bezpieczną enklawę. Jakie są plusy i minusy takiej pracy?

Praca w korporacji – zalety

  1. Duża oferta programów stażowych i praktyk. Ten punkt kusi przede wszystkim młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają swoją aktywność zawodową. Po ich odbyciu najlepsi z nas mogą liczyć na dalszą współpracę.
  2. Unormowane godziny pracy- zwykle od poniedziałku do piątku przez 8 godzin. Pomaga to w uporządkowaniu swojego życia osobistego.
  3. Praca w międzynarodowym środowisku, która daje duże szanse na poszerzenie własnych horyzontów. Jest to też doskonały sposób na szlifowanie obcego języka.
  4. Rozbudowane systemy benefitów- w korporacjach możemy oczekiwać różnych premii związanych ze świętami okolicznościowymi, czy chociażby dofinansowania do różnych szkoleń.

Praca w korporacji – wady

  1. Duży stres na jaki jesteśmy narażeni, różnorodne terminy, których musimy dotrzymać i projekty, które będą spędzać nam sen z powiek i zajmować nam dużo naszego wolnego czasu.
  2. Panujący na okrągło „wyścig szczurów”.
  3. Kluczowe decyzje często są podejmowane latami i przez to często stają się nieaktualne.
  4. W większości korporacji pracownicy z dolnego szczebla nie wiedzą, czym zajmuje się „góra”.
  5. Obowiązujący dress code, który może nie być wygodny dla każdego.

Własna firma

Prowadzenie swojej firmy ma również swoje plusy i minusy. Przedsiębiorcy muszą uczyć się cały czas, inaczej wypadają z rynku. Warto jednak zauważyć, że najbardziej znani ludzie nie pracują na etacie, tylko budują swoje własne potężne firmy.

Własna firma – zalety

  1. Robimy to, co lubimy- otwierając własną działalność, zwykle zajmujemy się tym, co nas najbardziej pasjonuje. Możliwości jest wiele: programowanie, grafika, projektowanie ubrań, urządzanie wnętrz, itp.
  2. Urlop planujemy zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Możemy wziąć go wtedy, kiedy nam odpowiada i na tak długo jak tego potrzebujemy. Nie musimy z nikim nic uzgadniać, czy nikogo prosić. Gdy mądrze wszystko zaplanujemy, możemy mieć wakacje nawet kilka razy do roku.
  3. Rozwój zależy od nas. Tylko my mamy wpływ na to, jak szybko będziemy robili postępy i zdobywali nowych klientów
  4. Zarobki mogą być o wiele wyższe niż na etacie.
  5. Mamy elastyczny czas pracy- sami decydujemy ile godzin jej poświęcimy oraz kiedy to robimy.

Własna firma – wady

Oczywiście, własna firma wymaga też wielu wyrzeczeń. Aby ją rozwijać, osiągać coraz lepsze rezultaty musimy poświęcać jej coraz więcej czasu, żmudnie pracując na swój sukces.  Minusy własnej działalności to:

  1. Brak pewności, kiedy inwestycje przez nas poniesione się zwrócą. Nie wiemy kiedy pojawią się klienci i jak dużo ich będzie. Mogą pojawić się ciężkie okresy, jeżeli chodzi o pieniądze i trzeba być na to przygotowanym.
  2. Czas pracy, który z całą pewnością będzie dłuższy niż 40 godzin tygodniowo. Młodzi przedsiębiorcy mają tendencję poświęcać cały swój czas na rozkręcanie biznesu.
  3. Ponosimy odpowiedzialność za wszystko: zarobki, marketing, ludzi, rozliczenia. Jeżeli coś pójdzie nie tak, to tylko i wyłącznie nasza wina.
  4. Duże inwestycje. Niekiedy na start potrzebujemy drogich sprzętów i urządzeń, a czasami możemy zacząć bez praktycznie żadnego wkładu, zależy w jaką branżę uderzamy.