Ile zarabia się w branży IT?

Niniejszy artykuł pod tytułem Instagram – najpopularniejsze hashtagi nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Instagram – najpopularniejsze hashtagi należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

To jeden z najlepiej opłacanych i najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki. Jest motorem zmian, wyznacznikiem trendu i sukcesu. Ile zarabia się w branży IT, ponieważ to o niej właśnie mowa, przekonasz się w naszym artykule.

Z roku na rok branżowe statystyki są coraz lepsze. Wynika z nich, że osoby zatrudnione na stanowiskach informatycznych zarabiają coraz więcej i nie są to niewielkie różnice. W ciągu 5 lat średnie zarobki wzrosły o kilka tysięcy złotych miesięcznie. To kwota podwyżek, o której inne sektory gospodarki mogą tylko pomarzyć.

Czynniki decydujące o wysokości płac w sektorze IT

Wysokie zarobki w branży IT są wynikiem kilku czynników. Do najważniejszych z nich zaliczamy:

  • bardzo duże zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów
  • błyskawiczne tempo rozwoju branży internetowej
  • stosunkowo niewielką liczbę osób osób posiadającą odpowiednie wykształcenie i umiejętności
  • nieprzerwany rozwój oraz powstawanie nowych rodzajów usług IT

Ile zarabia się w branży IT?

Średnia początkowa pensja na stanowisku Junior Java Developer wynosi 4500 zł netto. W porównaniu początkujący księgowy może liczyć na zarobki około 1500 zł niższe. Lepiej wygląda też sytuacja z podwyżkami. Średnio co pół roku programista może liczyć na podwyżki od 500 zł do 1500 zł brutto. Oczywiście należy o nie osobiście poprosić swojego pracodawcę. Jeśli nie chce on stracić dobrego i doświadczonego pracownika, musi zgodzić się na dyktowane warunki finansowe. Wszystko to spowodowane jest obecną sytuacją na rynku, kiedy to ofert pracy jest znacznie więcej niż aplikujących interesantów. Doświadczony pracownik, który wie co robi, jest więc dla danej firmy na wagę złota.

Na jeszcze większe zarobki liczyć może Senior Java Developer lub osoba zatrudniona na wyższych stanowiskach kierowniczych czy zarządzających. Tu kwoty zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych „na rękę” miesięcznie i sięgają nawet do 30 tysięcy złotych. Oczywiście osiągają je ludzie o bogatym doświadczeniu zawodowym, po upływie kilkunastu lat pracy.

Powszechnie panuje przekonanie, że w działach IT pracują głównie mężczyźni. Jeśli jednak wierzyć statystykom, ostatnio sektor ten cieszy się coraz to większym zainteresowaniem kobiet.

Praca front czy end developera nie należy do najprostszych. Napisanie lub sprawdzenie podstawowego kodu wymaga lat nauki, cierpliwości i ćwiczeń. Nie każdy nadaje się do ciągłej pracy przed komputerem. Jednakże kwoty będące odpowiedzią na pytanie, ile zarabia się w branży IT, są niezwykle kuszące i może warto swoje zainteresowania obrócić w tym kierunku.