Własny biznes w małym mieście – najciekawsze pomysły

Niniejszy artykuł pod tytułem Instagram – najpopularniejsze hashtagi nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Instagram – najpopularniejsze hashtagi należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Szukając pomysłu na biznes w małym mieście, musimy wziąć pod uwagę, że co prawda mamy mniejsze możliwości, ale też dużo mniejszą konkurencję. Kluczem do sukcesu jest dopasowanie biznesu do charakteru miasta, w którym chcemy założyć swoją działalność.

Biznes w małym mieście – zalety

  • Biznes w małym mieście, czy też na wsi wiąże się z dużo niższymi kosztami prowadzenia działalności. Koszt  zakupu nieruchomości, wynajmu lokalu, czy też lokalnych podatków jest dużo niższy niż w większym mieście.
  • Możemy zazwyczaj liczyć na przychylność władz samorządowych. Dużo łatwiej negocjować nam warunki naszej działalności. Możemy rozmawiać o obniżeniu podatku czy dodatkowym wsparciu przy tworzeniu nowych miejsc pracy.
  • Istnieją różne dotacje z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, z których możemy korzystać.

Pomysły na biznes w małym mieście lub na wsi

Jeżeli chcemy odnieść sukces musimy przygotować dobry biznesplan. Powinniśmy oprzeć się o charakter naszej miejscowości i potrzeby jej mieszkańców.

1. Handel i usługi dla mieszkańców

Pierwszym, co przychodzi nam do głowy jest otworzenie sklepu lub punktu usługowego. Niestety, chociaż jest to najbardziej oczywista opcja to również i najbardziej ryzykowna. Sklepy bardzo często nie potrafią przetrwać próby czasu,a ich właściciele zmuszeni są do zamknięcia. Mały rynek nie jest łatwy, gdyż wiąże się z małą liczbą klientów. Z drugiej jednak strony, ze względu na mniejszą konkurencję, nasze usługi mogą rzeczywiście przypaść do gustu. Rozwiązaniem jest też skierowanie swoich produktów i usług do ludzi mieszkających poza miejscem działania naszej firmy.

2. Produkcja

Jeżeli mamy pomysł oraz wiedzę na założenie zakładu produkcyjnego z dużym powodzeniem możemy to zrobić właśnie w małym mieście lub na wsi. Coraz więcej zakładów przenosi się właśnie na tereny podmiejskie, głównie ze względów ekonomicznych. Zakup działki i budowa hali produkcyjnej to dużo mniejszy koszt. Dodatkowo dużo łatwiej będzie taki zakład utrzymać.

3. Turystyka

Możemy zaoferować wypoczynek ludziom z dużych miast którzy chętnie przyjeżdżają na wieś i do małych miast, w poszukiwaniu ciszy i spokoju. Jeżeli mieszkamy w miejscu atrakcyjnym turystycznie (np. blisko jeziora, gór, czy lasu) mamy szansę na całkiem dobry rozwój naszej działalności. Nie musimy jej nawet rejestrować- wystarczy wpis w gminnym rejestrze gospodarstw agroturystycznych. Dodatkowo jeżeli będziemy oferować nie więcej niż 5 pokoi, to nie płacimy nawet podatku dochodowego.

4. Praca przez Internet

Taki rodzaj pracy można w zasadzie wykonywać z każdego miejsca. Wystarczy nam jedynie dobry dostęp do sieci. Czym możemy się zająć?

  • prowadzeniem sklepu online
  • tworzeniem stron www
  • copywrtitingiem
  • prowadzeniem własnych stron i zarabianiem na reklamach i programach partnerskich.