Przydatne narzędzia do pracy grupowej – sprawdź je i popraw zarządzanie zespołem

Niniejszy artykuł pod tytułem Instagram – najpopularniejsze hashtagi nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Instagram – najpopularniejsze hashtagi należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Jeszcze kilkanaście lat temu praca zespołowa w typowym biurze była czymś niemożliwym. Brakowało odpowiednich narzędzi do wspólnej pracy, więc trzeba było podzielić się zadaniami, tak, aby każdy był odpowiedzialny za swój fragment projektu. Takie rozwiązanie nie jest jednak dobrym przykładem pracy grupowej, w dodatku jest bardzo nieefektywne. W wielu firmach niestety nadal je się stosuje, mimo że istnieją przydatne narzędzia do pracy grupowej.

Czym są narzędzia do pracy grupowej?

Są to wszelkiego rozwiązania techniczne (sprzęt i oprogramowanie), których celem jest wspomaganie pracy zespołowej. Można ją realizować zarówno pracując w jednym miejscu, jak i w kilku różnych. Narzędzia do pracy grupowej umożliwiają nam równoczesną pracę na wspólnych danych oraz dostarczają mechanizmów do koordynacji działań i śledzenia naszych postępów.

Przykłady narzędzi do pracy grupowej

Zoom

Jest to ciekawa usługa, która umożliwia wykonywanie połączeń między współpracownikami lub między pracownikami a klientem. Jest dostępny w 4 planach, w tym jednym darmowym. Oferuje on podstawową funkcjonalność, na którą składają się:

 • nielimitowane połączenia wideo między dwoma użytkownikami
 • obsługa maksymalnie 50 użytkowników
 • nielimitowana ilość połączeń
 • wideokonferencje grupowe trwające do 40 minut
 • wsparcie online.

Modele płatne natomiast wyposażone są również w dodatkowe funkcje. Wyróżniamy trzy rozdzaje tych modeli: Pro- najlepszy dla małych grup, Buisness- dla większych grup i Enterprise- przeznaczony dla liczby większej niż 100 hostów. Oferują one:

 • możliwość nagrywania filmów MP4 w chmurze
 • raportowanie
 • zarządzanie grafikiem
 • branding
 • wsparcie dla telefonów
 • Skype for Buisness

Dropbox

Jest to jedna z popularniejszych usług przechowywania, przesyłania i udostępniania danych w chmurze. Możemy z niego korzystać z poziomu przeglądarki lub w ramach autorskiej aplikacja. Usługa ta umożliwia współdzielenie folderów z innymi użytkownikami oraz przydzielanie im określonych praw dostępu.

Przydatną zintegrowaną usługą do Dropboxa jest Dropbox Paper- program do współdzielenia i komentwania dokumentów, dzięki któremu dużo łatwiej możemy wyjaśniać między sobą błędy czy niejasności.

Trello

Jest to niezawodne narzędzie do organizacji pracy i poprawy wydajności procesów wewnątrz firmy. Składa się z tablic, które możemy podzielić na kolumny. Umieścimy w nich wszystko, co jest potrzebne- zdjęcia, zrzuty ekranu, załączniki z Dropboxa, linki i wiele innych rzeczy. Za pomocą Trello możemy przydzielić użytkowników do poszczególnych zadań i zintegrować go z e-mailem. Sprawia to, że urządzenie jest jednym z bardziej praktycznych i wygodnych przy współpracy w zespole.