Skąd wziąć pieniądze na pierwszy biznes?

Niniejszy artykuł pod tytułem Instagram – najpopularniejsze hashtagi nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Instagram – najpopularniejsze hashtagi należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Nisko oprocentowane pożyczki od rodziny, rządowe programy, bezzwrotne dotacje a może uzbierane oszczędności… nieważne. Źródeł finansowania działalności gospodarczej jest wiele. W artykule odpowiadamy, skąd wziąć pieniądze na pierwszy biznes, tak by nie zbankrutować przy spłacaniu pierwszych rat.

Pieniądze na pierwszy biznes – źródła dofinansowania

Dotacje z Urzędu Pracy

Jest to najpowszechniejsze źródło finansowania działalności gospodarczej. Aby je otrzymać, należy spełnić kilka warunków, w tym najważniejsze są 2 z nich:

  • wymóg nieprowadzenia własnej działalności gospodarczej w ciągu ostatniego roku
  • posiadanie statusu osoby bezrobotnej

Kwota dofinansowania w 2019 roku wynieść może około 26 tysięcy złotych (jest to sześciokrotność kwoty średniego wynagrodzenia w Polsce).

Programy rządowe czy unijne

Dla przykładu mieszkańcy najbiedniejszych województw (czyli warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego, podlaskiego, podkarpackiego, lubelskiego) mogą liczyć nawet do 800 tysięcy złotych dofinansowania start-upa. Wszystko to w ramach programu „Platformy startowe”.

Anioły Biznesu jako wsparcie dla start-upa

Jeśli masz innowacyjny pomysł na produkt czy wyjątkową usługę może zainteresuje się nim jeden z tzw. Aniołów Biznesu. Są to firmy zewnętrzne, które wykupują część lub większość udziałów przedsiębiorstwa. W zamian za zainwestowane środki finansowe, przedsiębiorstwa liczą na dużą stopę zysku.

Nisko oprocentowane pożyczki

Początkujący przedsiębiorca może liczyć na m.in. program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Realizuje go Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Udzielana na najwyżej 7 lat atrakcyjnie oprocentowana pożyczka jest wsparciem dla ludzi młodych, po studiach obecnie pozostających bez pracy.

Fundusze venture capital

Jako źródło inwestycji wybierane są przedsiębiorstwa z największym prawdopodobieństwem odniesienia sukcesu w przyszłości. Z zainwestowanego kapitału przewiduje się osiągnięcie bardzo dużych zysków. Małe, nieznane nikomu przedsiębiorstwa są wykupowane we wczesnej fazie powstawania, a ich rozwój przynosi zyski już nowym właścicielom.

Własne oszczędności czy wsparcie znajomych i rodziny

Jeśli marzymy o otwarciu własnej firmy, warto mieć chodź trochę własnego kapitału początkowego. Nawet jeśli nie jest to wymagane kryterium do otrzymania dotacji, trzeba liczyć się z nieprzewidzianymi wydatkami i trudnościami w utrzymaniu płynności finansowej. Jest to niebezpieczeństwo, z którym trzeba się liczyć przynajmniej na początku drogi naszego przedsiębiorstwa na konkurencyjnym rynku.

Możliwości uzyskania bezzwrotnych funduszy czy nisko oprocentowanych pożyczek jest wiele. Należy jednak zastanowić się, który z wymienionych wyżej instrumentów będzie dla nas najodpowiedniejszy.