Nowe składki ZUS – lepiej się na nie przygotuj!

Niniejszy artykuł pod tytułem Instagram – najpopularniejsze hashtagi nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Instagram – najpopularniejsze hashtagi należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Nowe składki ZUS, które będą obowiązywać już za pół roku, mogą zszokować co poniektórych przedsiębiorców. Jakie zmiany się szykują? Zapraszamy do lektury artykułu!

Nowe składki ZUS – o ich wysokości decyduje przeciętna wysokość wynagrodzenia

Ministerstwo Finansów opublikowało raport, z którego wynika, że prognozowane przeciętne wynagrodzenie miesięczne przedsiębiorcy w Polsce wynosi ponad 5 tysięcy złotych. Na podstawie tej kwoty zostały obliczone wymiary składek ZUS. Ku przerażeniu przedsiębiorców będą one wyższe o prawie 10%!

Nowe składki ZUS – jak wysokie będą składki?

Nowe składki ZUS zostały obliczone na podstawie przyjętego prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia przedsiębiorców. Podstawę ich wymiaru stanowi 60% kwoty przeciętnego wynagrodzenia, czyli 3136,20 złotych. Ile będą wynosić nowe składki ZUS?

Jak donosi portal zus.pox.pl, na chwilę obecną znamy jedynie wysokość składek na ubezpieczenie społeczne. Składają się na nie: składka emerytalna, składka rentowa, składka wypadkowa i składka chorobowa. Do tego dochodzą także składki na Fundusz Pracy.

W 2020 roku można się spodziewać następujących kwot:

  • Składka emerytalna – ponad 600 złotych,
  • Składka rentowa – 250 złotych,
  • Składka chorobowa – ponad 75 złotych,
  • Składka wypadkowa – ponad 50 złotych,
  • Składka na Fundusz Pracy – ponad 75 złotych.

Składka na ZUS w przyszłym roku wzrośnie o prawie 10% w porównaniu z poprzednim rokiem

Pełna składka w roku 2020 wyniesie więc ponad 1050 złotych. Warto zaznaczyć, że w kwocie tej nie została zawarta składka zdrowotna, ponieważ jej wartość poznamy dopiero na początku 2020 roku. Biorąc pod uwagę dotychczasowe podwyżki, wysokość składki zdrowotnej może wynieść nawet 370 złotych, co oznacza, że łącznie będziemy płacić ZUSowi ponad 1400 złotych miesięcznie.

Przedsiębiorcy będą płacić ponad tysiąc złotych za ubezpieczenie społeczne

Rząd już przyjął założenia do projektu budżetu na rok 2020. Zgodnie z prognozami składki społeczne ZUS wzrosną o prawie 10% w porównaniu z poprzednim rokiem. Co to oznacza dla firm? O ile duże firmy nie mają się o co martwić, o tyle mikroprzedsiębiorcy patrzą dość nieprzychylnym okiem na nadciągające zmiany. Czy prowadzenie biznesu w Polsce przestanie się opłacać małym firmom? Co o tym sądzicie? Zostawcie koniecznie opinię w komentarzu pod niniejszym artykułem!