Kariera w IT bez programowania – 5 profesji, do których nie jest konieczna znajomość Java

Niniejszy artykuł pod tytułem Instagram – najpopularniejsze hashtagi nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Instagram – najpopularniejsze hashtagi należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Szybki rozwój branży IT oraz technologii sprawiają, że rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzimoe. Nie chodzi tu tylko o informatyków, ale również o osoby,które nie znają się na programowaniu. Warto zadać sobie pytanie, czy kariera w IT bez programowania jest możliwa? Oto 5 profesji, w których znajomość języka Java nie jest konieczna.

Kariera w IT bez programowania – Project Manager

Funkcja ta łączy w sobie fachową wiedzę oraz posiadanie doskonałych umiejętności miękkich. Osoba na tym stanowisku stoi przede wszystkim na straży projektów. Pilnuje jego realizacji od czasu jego przejęcia, przez wszystkie etapy, aż do efektu końcowego. Aby odnieść sukces w tym zawodzie zamiast praktycznej wiedzy programistycznej liczy się przede wszystkim rozumienie podstawowych potrzeb zarówno klienta, jak i współpracowników.

Kariera w IT bez programowania – Specjalista UX/UI

Ten zawód łączy w sobie umiejętności grafika, badacza rynku oraz dobrego psychologa. Polega na zaplanowaniu funkcjonalności danego produktu w taki sposób, aby odpowiadał potrzebom użytkowników, do których produkt jest skierowany. Osoba, która pracuje jako specjalista UX/UI nie musi posiadać technicznego wykształcenia. Przede wszystkim planuje sposób, w jaki będzie działać aplikacja, a także jak będą rozmieszczone poszczególne elementy interfejsu. Bada i testuje różne rozwiązania, komunikując się z użytkownikami.

Kariera w IT bez programowania – Technical Writer

Głównym zadaniem, które ma pracująca w tej branży osoba, jest dostarczanie użytkownikowi informacji dotyczących poprawnego posługiwania się aplikacją. Działania, które podejmuje to m.in.:

  • tworzenie specyfikacji technicznych
  • opracowanie szkoleń
  • tworzenie instrukcji obsługi
  • wymyślanie filmów instruktażowych.

Osoba pełniąca tę rolę w projekcie czuwa nad wszystkimi tekstami, które pojawiają się u użytkownika. Jest to jedna z niewielu profesji IT, gdzie startować mogą przede wszystkim osoby z humanistycznymi duszami.

Kariera w IT bez programowania – Specjalista ds. sprzedaży

Osoba, która chce pracować w tej branży ma przez sobą postawione ogromne wymagania przez rynek. Musi rozumieć potrzeby klienta, łączyć jego oczekiwania z możliwościami programistów, charakteryzować się cierpliwością i wytrwałością. Dobrze wykonując swoje zadania taka osoba zapewnia swojej firmie kolejne zlecenia.

Kariera w IT bez programowania – Analityk biznesowy

Jest to profesja, która działa na pograniczu IT i biznesu. Analityk tłumaczy oczekiwania i potrzeby klienta, przekładając je na język techniczny i przedstawiając zespołowi developerów. Sam nie programuje, jednak musi doskonale wiedzieć, jakie prace muszą być wykonane i komu należy zlecić zadania. Czuwa nad tym, aby dokumentacja była spójna, ustala priorytety i wprowadza zmiany, kiedy jest to potrzebne.