IT – fakty i mity, o których warto wiedzieć

Niniejszy artykuł pod tytułem Instagram – najpopularniejsze hashtagi nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Instagram – najpopularniejsze hashtagi należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Branża IT owiewana jest wieloma legendami. Dzisiaj chcielibyśmy przeanalizować wszystkie fakty i mity o branży IT. Co jest prawdą, a co nie?

1. Programiści to świetni matematycy – MIT

Dobra znajomość matematyki może być oczywiście bardzo przydatna, przede wszystkim kiedy tworzymy skomplikowane algorytmy przy niektórych projektach. Jednak tym, co liczy się najbardziej jest zdolność logicznego rozumowania a także znajomość działania różnych procesów. Średnia 5.0 z matematyki nie jest wymagana.

2. IT to męska branża – MIT

Coraz więcej Pań decyduje się na wybór ścisłych kierunków studiów, a także na naukę programowania, czy innych nowoczesnych technologii. Dodatkowo, specjaliści z branży HR są jednogłośni- mieszane zespoły są dużo bardziej efektywne. Dlatego robią wszystko, aby zachęcić zdolne programistki do pracy w ich teamie.

3. Im więcej języków programowania znasz, tym łatwiej nauczyć Ci się kolejnego – PRAWDA

W większości języków programowania można znaleźć dużo podobieństw. Oczywiście w jednym z nich będzie nam się kodowało łatwiej, w innym trudniej. Ale z każdym kolejnym językiem uczymy się pewnych schematów, które są dosyć powtarzalne.

4. Programista równa się informatyk – MIT

Jest to najbardziej popularna pozycja zestawienia „Fakty i mity o IT”. Wielu ludzi nie widzi różnicy między programistą, a informatykiem. Ale jeden nie musi wcale znać się na tym, na czym zna się drugi! To, że w oba zawody wpisana jest praca przy komputerze, nie oznacza, że oboje zajmują się tą samą dziedziną.

5. Praca w IT to ciągła nauka – PRAWDA

Branża IT i nowe technologie bardzo szybko się zmieniają i programiści szkolą się praktycznie całe życie. Działa to jednak na tej samej zasadzie, co w pozostałych branżach. W której z nich pracownicy nie muszą aktualizować swojej wiedzy?

Nasza wartość jako pracownika związana jest z inwestowaniem w siebie, w swoją wiedzę i umiejętności. Każdy z nas musi się kształcić, a programiści nie należą do wyjątków.

W branży IT po prostu wszystko zmienia się dużo szybciej. Musimy więc przystosowywać się do zmian częściej niż inni ludzie.

7. Żeby zostać programistą trzeba ukończyć studia informatyczne – MIT

Nie wszyscy programiści mają wykształcenie wyższe, a co dopiero informatyczne. Oczywiście studia dobrze do tej pracy przygotowują, ale można uzyskać ten sam efekt ucząc się samodzielnie. Wykształcenie informatyczne nie jest więc niezbędne w pracy programisty, tu najważniejsza jest wiedza praktyczna.