Walka ze spamem na blogu – kilka cennych porad

Niniejszy artykuł pod tytułem Instagram – najpopularniejsze hashtagi nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Instagram – najpopularniejsze hashtagi należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Walka ze spamem na blogu nie raz przypomina walkę z wiatrakami. Niechciane wiadomości i komentarze mogą nam nie tylko zasypać skrzynkę pocztową, ale także zaśmiecać posty i wpływać negatywnie na SEO. Jak sobie poradzić z tym problemem?

Dlaczego SPAM jest niebezpieczny?

Spam to niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne. Mogą one być rozsyłane w formie wiadomości e-mail, komentarzy na blogu lub stronie internetowej lub postów na grupach. Tego rodzaju wiadomości są niebezpieczne, ponieważ mogą zostać użyte do wyłudzania danych lub instalacji złośliwego oprogramowania. Link, który zawiera wiadomość będąca spamem może przekierowywać w potencjalnie niebezpieczne miejsce i uruchamiać szkodliwego wirusa.

Walka ze spamem – jak sobie poradzić z natrętami na blogu?

Walka ze spamem na blogu zaczyna się w momencie, gdy konfigurujemy naszego bloga pod kątem możliwości dodawania komentarzy. Możemy całkowicie zablokować taką opcję, jednak wtedy blog znacząco straci na wartości, nie będzie angażował czytelników i będzie miał postać mało atrakcyjnego monologu.

Druga opcja to skonfigurowanie dodawania komentarzy tak, by ograniczyć pole manewru osobom lub botom, które spamują. W tym celu można skorzystać z kodów captcha (tylko człowiek jest w stanie je wypełnić) lub metody dwuskładnikowego uwierzytelnienia.

W przypadku metody dwuskładnikowego uwierzytelniania proces dodawania komentarzy staje się dwuetapowy  (specjalny kod jest wysyłany najczęściej jako SMS), w wielu przypadkach, może to odstraszyć potencjalnych natrętów.

Walka ze spamem – które wtyczki mogą pomóc?

W walce ze spamem mogą pomóc wtyczki WordPress, takie jak:

  • Akismet Anti-Spam – wtyczka jest przeznaczona do działań niekomercyjnych, skutecznie obniża poziom spamu na blogu,
  • Jetpack Anti-spam – wtyczka jetpack to prawdziwe kombo wśród wtyczek, dzięki niej można także wprowadzić na blogu ochronę antyspamową,
  • Growmap Anti SpamBot – wtyczka wyświetla okno, w którym należy zaznaczyć, że nie jest się spamerem,
  • Stop Spamer Registration – wtyczka przesiewa komentarze, redukując ilość podejrzanych treści na blogu.

Inny sposób to zainstalowanie specjalnego systemu komentowania. W przypadku blogów dobrze sprawdza się Disqus. Żeby skomentować post, użytkownik musi się zalogować na konto Google, Facebook lub Disqus, co skutecznie zniechęca spamerów.